Using Your Noodle.

For many, the transition from a college meal plan to apartment eating can be a difficult one and, when times are tight, it’s all too easy to fall into a pattern of all junk food, all the time.

Considering Nissin’s annual net sales of $3.2 billion along with the average the average cost of a packet of Top Ramen — about 25 cents — it becomes clear just how many have fallen into this routine.

The thought of preparing a balanced meal at the end of a busy day leaves a bad taste in the mouths of many college students. Even after graduation, full-time employment is similarly exhausting. Somewhere between classes, work, extracurricular activities and the rest, the time needed to learn the basics of healthy eating falls by the wayside.

Shameful as it is, I count myself among those in need of nutritional reform.

But not for long — this blog represents a personal attempt to start eating healthier and less expensively, a skill I think is invaluable for any soon-to-be-starving college graduate.

As part of this mutual learning experience, I plan on using this blog to:
• outline cooking basics
• serve up nutritional information
• explore the best ways to shop on a budget
• review recipes
• pass on tips for eating out inexpensively
• find the cheapest local eats

Food is, of course, a matter of personal taste, so I’d love any and all feedback. With any luck, together we’ll be able think outside the box (or dehydrated noodle bowl).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: